Google Home artık bireysel kullanıcıları seslerinden tanıyabiliyor.

21/04/2017 Kapalı ile Cem Mertkan

Akıllı ev hub’ları için önemli bir adım.

Perşembe günü, Google, Ev Akıllı Hub Aygıtının artık altı farklı kullanıcının seslerini tanıyıp belirleyebileceğini açıkladı. Akıllı ev sanal yardımcılarının geliştirilmesinde kaçınılmaz, ve çok önemli bir adım. Yeni beceri, bir hane halkındaki farklı kişilerin Google Yardımçısına takviminde neler olduğu veya işe gidip gelme durumu hakkında soru sorması ve Ana cihazın kimin onunla konuştuğunu bilmesi ve özel yanıtlar vermesi anlamına geliyor. Google Home hoparlör merkezi paylaşan aileler için daha akıcı bir deneyim haline geliyor.

Kurulum işlemi, Home uygulamasında ek kullanıcılar oluşturmaya; bu da cihazı, birkaç anahtar cümleyi tekrar ederek tanımasına imkan veriyor. Google, evdeki farklı sesleri ayırt etmek için aslında cihazın üzerinde bulunan bir sinir ağını kullanıyor.

Sistem, evinizdeki bir konuk gibi rastgele kişilerin isteklerine de yanıt veriyor, ancak Google Home cihazınız , bu ek özellik sayesinde yalnızca daha kişisel bilgilerinizi (örneğin güne göre programınızda olanlar gibi) okuyabileceği anlamına geliyor.

Kaynak: Popular Science